MÜŞTERİ MEMNUNİYET POLİTİKAMIZ

Müşterilerimizin tüm iletişim kanallarından bize ulaşan talep, öneri ve geri bildirimlerini etkili biçimde değerlendirerek memnuniyetlerini sağlamak temel amacımızdır. “Memnun etmek görevimiz, teşekkür almak hedefimiz” ilkesi ile çalışırız.

Bu amacımız doğrultusunda; Müşteri talep ve şikayetlerini objektif olarak açıklık, gizlilik, erişebilirlik, bütünlük, duyarlılık prensipleri içinde ele alır, yasal mevzuat çerçevesinde ve ilgili şirket kurallarına uygun olarak değerlendiririz.

Müşterilerimizden aldığımız her şikayeti hızlı bir şekilde ele alarak, çözüm aşamalarında müşterilerimizi bilgilendirir, şikayetlerin tekrarını önlemek için süreçlerimizde kalıcı iyileştirmeler gerçekleştiririz.

Müşterilerimize adil ve tarafsız bir şekilde geri bildirimde bulunuruz

Müşteri isteklerini karşılamada kaliteli, hızlı, öncü, güvenilir hizmetler sunarız ve süreçlerimizi sürekli iyileştiririz.

Çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve paydaşlarımızın, müşteri memnuniyetini artırma yönünde katılımcılığını, paylaşımcılığını, yaratıcılığını destekler, kendilerini geliştirebilecekleri ortamlar sağlarız

Süreçlerimizde hizmet üreten kişilerin başarılarını ödüllendirir, müşterilerimize yapılan memnuniyet anketlerimizi detaylı şekilde analiz ederek puanlarımızı sürekli artırmaya odaklı çalışmalar yaparız.

Imac

KESİNTİSİZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

İletişim Merkezimiz ve çözüm odaklı servislerimizle yanınızdayız. Taleplerinizi bize kolayca iletebileceğiniz kanalları her gün çeşitlendirip geliştiriyoruz.

Bize dilediğiniz zaman telefon ederek, uygulamamız ile sosyal medya üzerinden veya telefon ile anında ulaşabilirsiniz. Üstelik talebinizi alan müşteri temsilcisi, talebiniz sonuca ulaşana kadar sizinle sürekli iletişim halinde kalır.

Müşterilerimizden aldığımız her şikayeti hızlı bir şekilde ele alarak, çözüm aşamalarında müşterilerimizi bilgilendirir, şikayetlerin tekrarını önlemek için süreçlerimizde kalıcı iyileştirmeler gerçekleştiririz.

Bize ulaştırdığınız taleplere 2 saat içerisinde geri dönüş sağlıyor, ortalama 7 iş gün içerisinde talebinizi çözüme kavuşturuyoruz. Çağrılarımızın %90’ından fazlası memnuniyet ile sonuçlanıyor...